Kontakt

BLV Centrum Wsparcia

USHIO Poland Sp. z o.o.
Pass, Ul. Stefana Batorego 17
05-870 Błonie, Polska

Tel +48 (22) 731 13 45
Fax +48 (22) 731 13 63
E-Mail handel(at)ushio.pl
www.blv-licht.pl

Aby uzyskać lepszy efekt oświetlenia i uniknąć okresów bez oświetlenia – POTRÓJNY KONDENSATOR HORTURION

Strumień światła lampy HPS, czyli wysokoprężnej lampy sodowej, jest kluczowym elementem określającym jej skuteczność.

Przez długi czas, wydajność 1000W lampy HPS była ograniczona do 1950 µmol s-1. Powodem tego ograniczenia było ciśnienie gazu wewnątrz jażnika oraz technologia stosowania do zapalenia lampy.

W lampach tych, prąd wzbudzający biegł od jednej elektrody, przez taśmę przewodzącą w obudowie ceramicznej, do drugiej elektrody. Niezbędny przepływ prądu z elektrody do taśmy ustalał maksymalne ciśnienie gazu w jażniku. Jeśli temperatura była wystarczająco wysoka, gaz w środku jażnika zapalał się i lampa zaczynała świecić. 

Trzy lata temu, firma BLV wprowadziła nowy typ lamp HPS, których wydajność została zwiększona z 1950 µmol do 2100 µmol s-1. Dzięki 150 µmol więcej niż zwykła lampa (+7,7%), lampy HPS BLV HORTURION o mocy 1000W wyznaczyły nowy standard wydajności. Technologia ta stanowi przełom w dążeniu do efektywnej kosztowo produkcji masowej. 

Nowa generacja lamp powstała dzięki optymalizacji ciśnienia gazu oraz opracowaniu nowej technologii zapłonu: potrójnego kondensatora HORTURION.

Potrójny kondensator kieruje prąd zapłonowy nie tylko do elektrody, ale także bezpośrednio do taśmy. Po zapaleniu gazu, potrójny kondensator zamyka połączenie z taśmą i zapobiega przepływowi prądu przez taśmę. Odłączenie taśmy podczas działania jest kluczowe, ponieważ stałe pole elektryczne pozwoliłoby atomom sodu rozpraszać się przez ceramiczną obudowę. Dyfuzja zmienia skład chemiczny gazu w jażniku, prowadząc do szybszej awarii lampy i ograniczenia strumienia świetlnego. 

<Rys. 1 Element odróżniający lampy BLV: potrójny kondensator>

Dzięki technologii potrójnego kondensatora, skład gazu w jażniku nie zmienia się. Stabilność składu gazu w jażniku ogranicza zmniejszenie strumienia światła i gwarantuje maksymalne oświetlenie przez cały okres żywotności lampy. 

W tysiącach testów, potrójny kondensator HORTURION wykazał stabilny zapłon, wysoki strumień światła oraz stabilne warunki gazowe wewnątrz jażnika. Dlatego też potrójny kondensator HORTURION gwarantuje największą niezawodność i bardzo wysoki strumień światła przez cały okres użytkowania, przez co lampy HPS firmy BLV są obecnie najwydajniejszymi i najstabilniejszymi tego typu lampami na rynku.